. اعتقاد به (دانایی) و ضرورت دانش اندوزی :توانا بود هر که دانا بود زدانش دل پیر برنا بود (فردوسی)
درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را (ناصر خسرو)

 
: 2.داشتن هدف و  برنامه ریزی کردن در راهای رسیدن به هدف و تلاش برای رسیدن به اهداف داشتن هدف به دانش آموز انگیزه می دهد و به حرکت ها و تلاش های او جهت مشخصی می دهد.

 
: 3. داشتن طرح و نقشه در امر مطالعه و تحصیل برنامه ریزی برنامه ریزی تحصیلی یعنی داشتن برنامه ی روزانه ماهیانه و سالیانه برای مطالعه و یادگیری. پدران و مادران باید برای فرزندان و  دانش آموز خود برنامه ای بنویسندو با مشورت با فرزندان خویش برنامه ای را برای انجام کارهی زیر تنظیم کنند:
1.تعیین ساعت خواب
2.وقت نظافت و انجام عبادت
3. اوقات صبحانه نهار و شام
4 . ساعات حضور درمدرسه و ایام مربوطه
5. تعیین ساعاتی برای انجام تکالیف درسی و مطالعاتی
6. ساعات گذراندن اوقات فراغت روزانه و هفتگی باید مشخص شود.

 
4. آشنا نبودن دانش آموزان با اصول و روش های صحیح مطالعه و ساعات و شرایط فیزیکی مناسب برای مطالعه. در این زمینه مطالعه ی کتاب در آمدی بر آسیب شناسی مطالعه تالیف (محست ایمانی)

 
5 . ثبت نام در مدارس خوب و موفق با امکانات مناسب فیزیکی تجهیزاتی و آزمایشگاهی و داشتن امکانات مدرن نظیر وسایل سمعي و بصری کتابخانه سالن مطالعه و ...
6 . برخورداری از آموزگاران و دبیران صادق.عالم.مومن و با تجربه

 
7 . داشتن فضای خانوادگی مناسببه لحاظ فیزیکی عاطفی و اجتماعی و والدین با سواد و متعادل

 
8 . داشتن اعتماد به نفس و اراده ی قوی و پشتکارزیاد

 
9 . انجام نرمش و تقویت جسم و روح و انجام حرکات شاد و مفرح برای جلوگیری از بیمار شدن و بی حوصله شدن.

 
10 . اولیا و مربیانباید راه های کاهش اضطراب را به دانش آموزان یاد بدهند تا در هنگام امتحانات دانش آموزان دچار اضطراب و افت تحصیلی نگردند.

 
11 . سوء تغذیه- نخوردن صبحانه-کاهش قند خون - کاهش آهن - کلسیم - پتاسیم - ید - مواد معدنی و و ویتامین های لازم برای بدن تاثیرات نا مطلوبی را بر یادگیری دارند و باعث افت تحصیلی می شود.

 
12 . شب زنده داری – تماشای بیش از حد تلویزیون –ویدئو – ماهواره و رفتن به مهمانی تا دیر وقت باعث خواب آلودگی دانش آموز در روز بعد می شود و افت تحصیلی و یادگیری را به همراه دارد.

 
13 . شرکت در کلاس های تقویتیو استفاده از معلمان با تجربه باعث کاهش افت تحصیلی شده و بذر امید را در دل دانش آموز می کارد و موجب موفقیت تحصیلی آنان خواهد شد.

 
14 . دبیران باید دانش آموزان را به تفکر- آزمایش- تجربه و بحث و استدلال وادار کنند نه اینکه مانند یک سیم رابط ضبط صوت اطلاعات دیگران را به آن منتقل کنند.

 
15. کارکنان دبیرستان بایستی مقررات دبیرستان – مقررات تحصیلی – امتحانی –اداری و جدول مربوط به بارم بندی و بودجه بندی دروس را به دانش آموز یاد بدهند.

 
16 . آگاهی یافتن دانش آموز از روش های ارزشیابی کتبی (تستی-کلی-کوتاه جواب) و شفاهی

 
17 . داشتن برنامه های غیر درسی منظم برای عبادت – تفریح – گردش – استراحت و گذراندن اوقات فراقت
باپرسه زدن در کوچه و خیابان و رفت و آمد با دوستان نا باب و تماشای فیلم های مبتذل و جنسی می تواند آتش فساد و شهوت را دردل جوان شعله ور سازد و ذهن و فکر او را مشغول کند و موجب افت تحصیلی شود

 
18 . داشتن دوستان علاقمندبه تحصیل و یادگیری و دوری کردن از دانش آموز درس گریز
تو اول بگو با کیان زیستی پس آنگه بگویم که تو کیستی (سعدی)

 
20 . شرکت دانش آموزاندر بازدید های علمی – هنری – فرهنگی – فنی حرفه ای می تواند انگیزه دانش آموزان را بالا ببرد. برای مثال: دانش آموزی که از یک شهرک تحقیقاتی یا علمی و صنعتی و یا یک دانشگاه یا یک موسسه ی هنری و یا یک کوزه بازدید می کند بهتر می تواند هدفی را برای آینده خویش در نظر بگیرد و انگیزه ی ادامه ی تحصیل در او بیشتر خواهد شد.

 
21 . شرکت دانش آموزان در المپیاد های ورزشی – علمی- هنری در سطوح مختلف دبیرستان – منطقه – استان – کشور – و جهان

 
22 . نداشتن دستگاه های مدرن تکثیر و چاپ باعث می شود مطالب کمک آموزشی و نمونه مطالب مطرح در المپیاد ها و...... کمتر بدست دانش آموزان برسد و گر چه افت تحصیلی تاچیزی را موجب می شود عده‌اي از دانش آموزان را از اوج گرفتن نیز باز می دارد. کشور آلمان که حدود 70 نفر در آن جایزه نوبل در رشته های گوناگون علمی – فنی – هنری و .... گرفته اند مدیون پیشتازی گوتنبرگ در صنعت چاپ و نشر و تکثیر است.


23 . ضعف شنوایی و بینایی دانش آموزان همواره باعث می شود که مرتب به معلم یاد آوری کنند که مطلب را یاد آوری کند.
از مطالعه جزوات درسی دانش آموزان دبیر می تواندضعف شنوایی آنها را بهتر بفهمد به نظر بسیاری از دبیران کار آموزده وجود پایگاه های سنجش دانش آموزان فقط برای قبل از دبستان کافی نیست زیرا دانش آموزان در برخوردهای فیزیکی نظیر تصادفات و مسابقات ورزشی مثل کشتی آسیب های جدی به گوش و چشم آنها می‌زند.

 
24 . گاه یک همکار فرهنگی برای دروس عمومی و غیر پایه تکالیف و تحقیقات زیادی ر ابه دانش آموز خویش تحمیل می کند و باعث افت تحصیلی در دروس بنیادین می شود.


25 . آشنا نبودن دانش آموزان به جنبه های کاربردی بعضی مطالب درسی باعث می شود انگیزه ی یادگیری نداشته باشند.


26 . عدم کنترل و نظارت والدین بر رفت و آمد های فرزندان در سنین بلوغ دختران و پسران مهمترین عامل افت تحصیلی است که این قضیه در سال های اخیر بیشتر مشهود است بطوری که بعد از تعطیلی مدارس ساعت ها گروهی از آن ها در خیابان ها پرسه می زنند.

تاريخ : دوشنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۰ | 0:51 | نویسنده : آقای نریمانی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.